Texaský dlhorohý dobytok je plemeno, ktoré má svoj pôvod na juhozápade USA, predovšetkým v Texase, odkiaľ napokon pochádza aj jeho názov.
Tento špecifický druh dobytka sa choval celoročne na pastvinách a bol z miesta na miesto preháňaný kovbojmi. Obľúbený dobytok však začiatkom 20. storočia takmer vymizol. Podpísala sa pod to do istej miery aj železničná doprava. Kravy s dlhými rohmi sa absolútne nehodili do vagónov a preto farmári začali uprednostňovať iné plemená.
Do snahy o záchranu longhornov vstúpila americká vláda a spolu s chovateľmi sa jej podarilo udržať plemeno nažive. V súčastnosti sa chová v Štátoch okolo 10 000 kusov.
Texas Longhorn je najmä mäsový dobytok. Váha dospelého samca je okolo 600 kg, samice 350 – 400 kg.
Mäso má nízky obsah tuku a svojou chuťou sa približuje divine. Najčastejšie sa využíva k príprave chilli con carne. Úžitkovosť plemena je síce nízka, no zároveň sa vyznačuje dlhovekosťou, nenáročnosťou a odolnosťou voči prírodným podmienkam.
Pôvod Texas Longhorn
Dlhorohý dobytok má svoj pôvod v dobytku, ktorý do Ameriky priviezli v 16. storočí španielski dobyvatelia. Časť zo stád zdivela a ostala žiť vo voľnej prírode až do 19. storočia. Keď sa Texas v roku 1845 stal súčasťou Spojených štátov, začali ho farmári chovať cielene.
Okolo chovu týchto zvierat na otvorených pastvinách vznikla kovbojská kultúra. Dobytok sa celoročne choval vonku a do ohrád sa zháňal len na značkovanie. Tu sa objavuje spolu s longhornami aj tradičné americké ródeo.
Koncom 19. storočia plemeno zdecimovali veľmi tuhé zimy. Farmári vtedy začali preferovať plemená s väčšou úžitkovosťou a to sa takmer podpísalo pod jeho vyhynutie.
Dodnes je Texas Longhorn symbolom štátu Texas.